Visual Basic 6 Karakter Tanıma – Solving Captcha with OCR

Geçmişi yad etmek…

Merhaba arkadaşlar, Hakkımda sayfamda kendimden pek bahsetmek istemediğimden, bu yazımda yazılıma nasıl başladığım konusuna biraz giriş yaptıktan sonra o zamanlarda geliştirmiş olduğum “Karakter Tanıma – Solving Captcha with OCR” projemden bahsetmek istiyorum. 

Yazılıma Nasıl Başladım?

İlk kodumu Ağustos 2006’ da 14 yaşında iken, Microsoft Excel 2002′ de Visual Basic Application (VBA) yani nam-ı diğer makro olarak yazmıştım. Bulunduğumuz ilçede sadece normal lise olduğu için başka bir şansım da yoktu.

Lise 1.sınıfta yazılımcı olmaya karar verdim. Lise 2.sınıfın sonlarına kadar Excel Makro geliştirmelerine devam ettim. Babam devlet memuru olduğu için babamın ofiste kullanacağı bir kaç tane proje geliştirdim. Hasta Sevk, Personel Kayıt, Kimlik Basma Programı vs.

Excel Makro ortamının beni kısıtladığını fark edince de ara sıra geliştirme yaptığım Visual Basic 6′ ya geçiş yaptım. Uzunca bir süre (Lise bitene kadar) amatör projeler geliştirdim. İlerleyen zamanlarda da artık basit projelerin yerini daha çok araştırma projelerine ayırmaya çalıştım. Lise 3 – 4 gibi görüntü işleme ve ses sentezi üzerinde araştırmalar yapıyordum. Bu tarz projelerle ilgilenme sebebim ise, bilgisayarımın benimle iletişime geçmesini istememdi. 🙂 Bilgisayarımı açtığımda “Merhaba Mehmet Emin, bugün nasılsın?” demesini ve benim de ona cevap verip anlamasını istiyordum. Tabii böyle bir şeyi asla yapamadım. 😐

İlk profesyonel projemi 2011′ de yine babamın ofiste kullanması ve diğer devlet dairelerinin de kullanması için geliştirdim. Yüksek çözünürlükte Personel Kimlik Kartı Basım Programı. Visual Basic 6 ile geliştirmiştim. MS Access veritabanına bağlantı yapıyordu. Kimliklerin basımı için ise FastReport isimli, o zaman çok beğendim ve kolay kullanımı olan eklentiyi kullandım. Babam bir kaç defa programın satışını da yapmıştı.

Tabii ki daha çok detaylar var ancak her şeyi anlatmak belki doğru olmaz. Şimdilik bu kadar… Bazen o günlerimi çok özlüyorum.

Karakter Tanıma – Solving Captcha with OCR Hakkında

2006 ve öncesinde, görüntü işleme üzerinde, küçük yaşıma ve eğitim almamış olamama rağmen bir çok araştırma yapmıştım. O zamanlarda takip ettiğim bir mühendis abi vardı (Hüseyin Atasoy). Kendisinin bilgilerinden ve paylaşımlarından çok yararlandım. Eğer bu yazıyı olur da okursa kendisine teşekkür ettiğimi bilsin. 🙂

Benim geliştirdiğim projede ise şu özellik yok 🙂 Bağlantılı Bileşen Etiketleme. Bunu yapamamıştım. Bu yüzden karakterlerin konumları sabit. Ancak karakter tanıma algoritması tamamen bana ait.

Her neyse konuyu daha da uzatmak istemiyorum. Bu projeden belki hiç kimse faydalanmayacak, Github’a bile koymuş diyebilirsiniz. Ancak 19 yaşında yazdığımı hatırlatmak isterim. 🙂

Visual Basic 6 – Karakter Tanıma – Solving Captcha with OCR – Github